Home › Buy tea online in uk

Wednesday, April 26 2017, 01:54

Buy tea online in uk

Smak porannej kawy jest zależny przede wszystkim od sposobu jej palenia, przygotowania, a przede wszystkim od rodzaju wykorzystanych ziaren kawy.

Kawowiec jest drzewem, które w naturalnych kryteriach, osiąga wysokość 15 metrów.

Na globie jest ponad 60 gatunków kawowca, jednak dziś prym wiedzie Arabika i Robusta. Arabica to jeden z podstawowych ziaren kawy, który zdominował 70% rynku. Jej ziarna są długie, a wewnątrz znajduje się charakterystyczny szew tworzący literę „s”. Kawa zaparzona z ziaren Arabika jest łagodna i smakowita, a także ma niską zawartością kofeiny, która waha się między 0,9 a 1,7%. Ze względu na odpowiednie warunki pogodowe, arabika uprawiana jest zazwyczaj w Kolumbii, Indiach, jak i na Jawie, Sumatrze i Karaibach. Ziarna kawy Robusty znajdują się prawie na każdej sklepowej półce. Podstawową różnicę stanowi większa zawartość kofeiny.

Ten gatunek ziaren kawy został odkryty dopiero w XIX wieku i uwagę plantatorów zwrócił zwłaszcza fakt, iż drzewa z tego rodzaju są znacznie bardziej odporne na warunki klimatyczne, jak również rosną częściej niż Arabika.

Ziarna Robusty są krągłe i mają prosty szew. Robusta jest zdecydowanie łatwiejsza w hodowli. Rośnie na każdym kontynencie w regionach strefy międzyzwrotnikowej. Bardzo duże plantacje tej kawy są w Wietnamie, Brazylii, Ugandzie i Kamerunie. Roślina ma po 22 chromosomy w pojedyńczej komórce dlatego się ją hoduje. Może tez być bardziej odporna na szkodniki i drobnoustroje chorobotwórcze. Smak robusty jest mniej delikatny, ostrzejszy, wyczuwalnie gorzki. Posiada też znacznie więcej kofeiny niż odmiana arabiki, dlatego ma silniejsze właściwości stawiające na nogi..